South East Vets Win the Veterans Winton Cup for the 4th Consecutive Year

Winning Team, Vets Winton 2019

The 2019 Veterans Winton cup was held at RAF Cosford with 10 regions competing in all 3 weapons.

The South East team was as follows:

Mens foil:  Nick Mort, Nick Fihosy, Paul Baillache, Paul Veazey

Womens foil:  Jane Clayton, Kate O’Connell, Gillian Worman

Mens epee:  Simon Pink, Tim Buzwell, Will Miller, James Fleming-Fido

Womens epee:  Nicola Hull, Marg Onyje, Mariette Mason

Mens sabre:  Emmanuel Therond, Mo Mansoori, Barry Coulter

Womens sabre:  Jacqui Esjame-Heath, Grace Coulter, Caroline Martin, Joanne Yeates

The team completed a clean sweep at this years event, convincingly beating all 9 regions and winning the coveted Winton cup for the 4th consecutive year.

This year also saw the individual weapon teams being awarded with trophies and the South East came top in Mens foil, Womens foil and Womens epee, and second in Mens epee, Mens sabre and Womens sabre.

Link to Excel results file

Share this!
Share

Cadet Winton Captain

The South East Region is looking for an enthusiastic and organised volunteer to Captain the South East Cadet Winton Team.

The role covers team selection and administration as well as Team Management over the competition weekend including an overnight stay. Interested parties to contact the Chairman Brian Causton (caustonb@aol.co.uk)

Share this!
Share

SE Region Senior Épée Championships and GB Cup Qualifier 2019

This year’s competition was held at Lewis Fencing Club on 28th April 2019. The results are below showing those qualifying to enter The GB Cup in Nottingham on 22nd June 2019

Mens ResultsWomens Results
Place Surname First Name GB Cup
1 CARR David Y
2 MILLER Will  
3 BEADLE Peter Y
3 HAMDY Adham  
5 BOARDMAN Colin  
6 BUZZWELL Tim  
7 COUCHMAN Harry  
8 CAUSTON Brian  
9 CAPELO Manuel  
10 HERBERT Daniel  
11 MOULTON Gavin  
12 LAMBERT Alexander  
13 NAWROCK Mr, Dominik  
14 LEDWARD Gregory  
15 BUSHBY Max  
16 SMITH Jason  
17 TRAN George  
18 LAWLE Patrick  
19 WHELAN Jim  
20 ELLIOTT Steve  
21 DAVIE Morgan  
22 HAL Walter  
23 BRAUND Finley  
Place Surname First Name GB Cup
1 ONIYE Margarette Y
2 HESKETT Ingrid Y
3 ATKINS Hannah Y
3 PURCELL Sophie  
5 MAURICE-JONES Freya  
6 BOWLEY Della  
7 SPENCE Samantha  
8 BARNARD Rosemary  

Share this!
Share